Історія кафедри економічної теорії та економічних досліджень

Історія кафедри розпочалася у 1960 р., коли на економічному факультеті ПСГІ була заснована кафедра статистики та бухгалтерського обліку. Кафедра неодноразово реорганізовувалась і, відповідно, змінила кілька назв: статистики та бухгалтерського обліку; бухгалтерського обліку та статистики; статистики та аналізу; статистики, фінансів та аналізу; статистики та економічного аналізу; фінансово-економічного аналізу та статистики.

В квітні 2009 р. з метою надання системної освіти студентів у галузі економічних досліджень було прийнято рішення сконцентрувати викладання таких дисциплін як «Економічна теорія», «Політекономія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка», «Організація і методологія економічного аналізу», «Фінансовий аналіз», «Статистика» на одній кафедрі. Інтеграція навчальних дисциплін визначила нову назву "кафедра економічної теорії та економічних досліджень".

У свій час кафедру очолювали кандидати наук, доценти: Гришин О.Ф., Бакума І.І., Лихошвай А.О., доктор економічних наук, професор Опря А.Т. В даний час кафедру очолює кандидат економічних наук, доцент Дорогань Л.О.

Колектив кафедри пишається видатними вченими, які зробили суттєвий внесок у розвиток сучасної економічної науки. Чимало творчих сил та енергії віддали кафедрі доценти Іващенко Василь Панасович, Тімковська Валентина Антонівна, Гречаненко Григорій Сидорович, Бакума Іван Іванович, Борух Віра Онисимівна, старшій викладач Кудрявцева Маргарита Михайлівна.

Доктор економічних наук, професор Опря Анатолій Трохимович - автор близько 150 наукових праць, серед яких більше ніж 40 монографій, підручників і навчальних посібників, зокрема перший підручник по статистиці з елементами програмованого навчання та навчальний посібник для дистанційної та заочної форм навчання. Концептуальні розробки доктора економічних наук Опрі А.Т. щодо використання математико–статистичних методів в управлінні виробництвом визнані науковою громадськістю. Він є співавтором економічних словників та енциклопедій, виконавцем та співвиконавцем чотирьох науково-дослідних тем державної тематики Інституту аграрної економіки УААН з питань статистики, кібернетики, економіки. Матеріали науково-навчальної літератури, виданої професором А.Т.Опрею, стали основою для складання типових навчальних програм зі статистики. Під керівництвом професора Опрі А.Т. захистили дисертації кандидати економічних наук Тютюнник Світлана Василівна та Єгорова Олена Володимирівна, підготовлені до захисту ще три дисертаційні роботи. За вагомий вклад у розвиток вітчизняної статистичної науки ім’я Анатолія Трохимовича Опрі занесено до книги «Українські видатні вчені економісти-аграрники ХХ століття» та «Енциклопедії сучасної України».

Цікаві розробки з питань статистики та економічного аналізу викладені в навчальних посібниках доцентом, відмінником освіти України Дорогань Людмилою Олександрівною, доцентом Тютюнником Юрієм Михайловичем.

Доцент кафедри фінансово-економічного аналізу та статистики Лихошвай Анатолій Олексійович віддав статистиці 48 років трудової діяльності, будучи, зокрема, начальником статистичного управління Полтавської області (1971-1981 рр.). 10 років (1982-1992) він очолював кафедру статистики та аналізу господарської діяльності, досліджує наукові аспекти питань удосконалення стратегічного та функціонально-вартісного аналізу. Його науково-педагогічна робота вдало поєднувалась з творчою діяльністю. А.О.Лихошвай – відомий поет-пісняр, заслужений працівник культури, був членом Національної всеукраїнської музичної спілки, автор віршів восьми збірок пісень, романсів та балад полтавських композиторів. У 2001 році на вірші доцента Анатолія Олексійовича Лихошвая та професора Анатолія Трохимовича Опрі композитором Ігорем Горбачовим створено «Гімн Полтавської державної аграрної академії».

В навчальному процесі широко використовуються комп’ютерні технології, програмована система контролю знань, інші способи активізації навчально–пізнавальної роботи. Провідними викладачами кафедри читаються проблемні лекції, які передбачають розвиток мислення і самостійності студентів в опануванні теоретичного матеріалу з його подальшим використанням у розв’язанні аналітичних завдань. З початку 2006 року було розпочато розробку навчально-методичного забезпечення, пристосованого для дистанційного навчання, було розроблено електронні бібліотеки, в яких міститься матеріал всіх навчальних дисциплін, скомплектована нормативна та наукова база. Зусилля викладацького колективу спрямовані на те, щоб студент одержав навички самостійної роботи, оволодів прийомами і методами обробки, систематизації та аналізу економічної інформації.

Науково-дослідна робота викладачів кафедри спрямована на дослідження теми: «Удосконалення прийомів і методів аналізу ефективності сільськогосподарського виробництва та його економічного потенціалу». Дана тема розробляється у рамках загально факультетської пошукової теми «Організаційно-економічний механізм удосконалення обліку, фінансів, аудиту та аналізу в підприємствах АПК».

На кафедрі ведеться плідна методична робота. Професорсько–викладацьким колективом кафедри видано понад 150 найменувань навчально-методичної та наукової літератури, серед якої підручники, навчальні посібники, типові програми, методичні розробки, наукові статті тощо. За 1997-2008 рр. викладачами кафедри було підготовлено 18 навчальних посібників загальним обсягом близько 200 др.а., 159 методичних розробок обсягом 450 др.а.

Результати наукових досліджень відображені в доповідях на конференціях, конгресах, опублікованих монографіях і наукових звітах державних наукових тем.