Польсько-українська лабораторія енергозбереження та відновлювальних джерел енергії

Зростання енергетичних потреб, обмежена кількість корисних копалин та надмірне забруднення довкілля зумовлюють посилену увагу до відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Раціональне використання енергії вітру, води, сонця, геотермальної енергії а і біомаси є одним з істотних компонентів сталого розвитку що мають значний еколого-економічний ефект.

Україна посідає 4 місце серед країн ЄС (після Фінляндії, Франції і Німеччини) за потенціалом альтернативної енергії. Щороку в Україні споживається 210 млн. тонн умовного палива, з яких близько 30% могли б потенційно скласти ресурси відновлюваних джерел енергії. Але зараз Україна використовує лише 1% від цього потенціалу, тоді як тільки енергія біомаси могла би забезпечити восьму частину всіх енергетичних потреб України.

 Саме тому останніми роками в нашій академії значна увага приділяється науковій та навчальній роботі, пов`язаній із нетрадиційними шляхами розв`язання енергетичних проблем.

До складу спеціалізованої лабораторії лабораторії енергозбереження та 

ВДЕ входять: – діючі установки та спеціалізовані навчальні аудиторії. Використовується як вітчизняне обладнання, так і обладнання польських фірм.

Нове обладнання дало змогу забезпечити два студентські гуртожитки та кафедру хірургії гарячою водою.

Як уже наголошувалося вище до, лабораторії входять дві частини − діюча та методична. Діюча частина – це сонячні колектори, що гріють воду студентам. Так на дахі гуртожитка для іноземних студентів та кафедри хірургії встановлено сонячні колектори різного типу. Теплова енергія з колекторів надходить в баки – акумулятори поєднані в єдину систему для гарячого водопостачання.

Усе обладнання підключене до об’єднаної комп’ютерної мережі, що дає змогу за допомогою спеціальних програм проводити вимірювання багатьох параметрів, роботи системи та зберігати ці дані на сервері для подальшого аналізу. Це дає можливість отримувати порівняльну характеристику ефективності різних видів сонячних колекторів, наявних нині на світовому ринку в умовах Полтави, та оцінити технічний та економічний ефекти застосування кожного з колекторів у різні періоди та протягом року.

У лабораторії є також сонячна фотобатарея, що дає змогу отримувати електроенергію, теплонасос типу «повітря – вода», вітрова установка. Технічні параметри їхньої роботи також  записуються на сервер.

Лабораторія має також аудиторії навчально-методичного призначення, де проходять лабораторні заняття з вивчення особливостей будови, монтажу та принципів дії обладнання для отримання енергії з відновлювальних джерел. Тут можна вивчити склад різних систем, конструкцію представлених там елементів та їхні технічні характеристики.