Польсько-українська співпраця у Полтавській державній аграрній академії

Польсько-українська співпраця розпочалася у Полтавській державній аграрній академії (ПДАА) у 2000 році, але найбільшої активності набрала починаючи з 2009 року (див. історію).

Участь у проектах, що були реалізовані за останні 3 роки, приймали близько сотні викладачів, студентів, аспірантів й адміністраторів нашого навчального закладу (див. відгуки). Приблизно 60 польських гостей змогли за цей період побачити мальовничу Полтаву. Можливо це не так й багато, як для трьох років, але для навчального закладу, що знаходиться у центрально-східній частині України й налічує до кордону з Польщею більше 1000 км – це тисячі годин організаційної праці цілого колективу ентузіастів.

Значна кількість цих заходів були ініціативними і не мали постійних джерел фінансової підтримки, але їх відбулося досить багато, що дозволило нам знайти польських партнерів та налагодити досить плідну співпрацю, основними напрямками якої є шляхи та заходи забезпечення збалансованого розвитку сільської місцевості та можливості покращення агроекологічної ситуації у регіоні з підвищенням рівня екологічної свідомості населення.

Основними напрямками польсько-української співпраці у ПДАА є:

 • наукова співпраця – спільні дослідження, публікації, участь у конференціях, наукові стажування;
 • співпраця у галузі освіти вивчення особливостей викладання, новітніх методик, способів організації навчального процесу і т.п. у ВНЗ Польщі;
 • співпраця із сільськогосподарськими дорадчими службами м. Краків та м. Варшава з метою запровадження дорадчих послуг для сільськогосподарських товаровиробників Полтавського регіону;
 • співпраця із неурядовими та громадськими організаціями, діяльність яких пов`язана із організацією розвитку сільської місцевості, охорони навколишнього середовища.

Основні форми нашої співпраці:

 • проходження студентами ПДАА виробничої чи навчальної практики в Польщі;
 • короткотермінові обміни студентами для участі у конференціях та культурних заходах;
 • обміни викладачами – конференції, сільськогосподарські ярмарки чи короткотермінові стажування;
 • спільні наукові та методичні публікації;
 • переклад підручників чи посібників;
 • підписання угод про співпрацю;
 • організація курсів польської мови для викладачів й студентів ПДАА та клубу шанувальників польської культури;
 • спільні науково-освітні проекти

Хочеться щиро подякувати Посольству Республіки Польща в Україні, адже без його підтримки нам навряд чи вдалося б реалізувати більшість наших ініціатив. Надзвичайно важливою є й для нас щорічна конференція випускників  Польських програм. Саме після ідей та пропозицій, отриманих конференціях у Бучі (2009) та Львові (2010), польсько-українська співпраця в нашому навчальному закладі активізувалася настільки, що ми змогли реалізувати у 2010-2011 роках рекордну кількість проектів, кількість учасників в яких перевершувала усі попередні роки разом узяті.

Українсько-польські проекти, реалізовані у ПДАА в 2003-2011 роках:

1. Польсько-український освітній проект “Екологічна лабораторія з дослідження відновлювальних джерел енергії”. Цей проект є найпотужнішим нашим напрацюванням 2010-2011 рр.

За підтримки посольства Польщі в Україні, Міністерства закордонних справ Польщі та кількох польських фірм-виробників обладнання для альтернативного енергопостачання ми організували у себе в академії Лабораторію відновлювальних джерел енергії. Детальніше про проект...

В рамках реалізації проекту у ПДАА працює студентський науковий гурток з вивчення Відновлювальних джерел енергії. Запрошуємо усіх бажаючих!! Детальніше...

Реалізований проект зі створення лабораторії неодноразово представлявся на різноманітних конференціях як в межах України, так і в Польщі, й навіть у Європарламенті в Брюсселі (див. фотоальбом).

Крім того проект був двічі відзначений Посольством Польщі в Україні. 

Отже з Польщею нас поєднують плідні партнерські відносини, які будуються на взаємній зацікавленості, бажанні співпраці, енергії, ентузіазмі викладачів, науковців, студентів та дорадників. Ми маємо досвід як проведення ініціативних заходів так і участі у потужних міжнародних проектах. Ми завжди відкриті для організації плідної польсько-української співпраці на освітній, культурній та аграрній ниві. Будемо щиро раді новим партнерам, новим ідеями, новим проектам.

Від імені ректорату і міжнародного відділу Полтавської державної аграрної академії, а також нашої дорадчої служби, запрошую до співробітництва й висловлюю щирі сподівання, що польсько-українська співпраця буде й надалі квітнути на родючій Полтавській землі. 

2. «Study tour to Poland» – професійне стажування, що здійснено за підтримки Посольства Польщі  в Україні (м. Київ) та Польсько-американського Фонду Свободи (м. Варшава), березень 2010 р.

Метою стажування було вивчення особливостей функціонування системи сільськогосподарського дорадництва у Польщі. Учасники програми відвідали кілька осередків дорадництва у Кракові й Варшаві та їх околицях. Крім того програма включала значну кількість візитів у фермерські, екологічні та агротуристичні господарства. Участь у програмі приймало 5 осіб. Далі...

3. Навчальне стажування студентів у аграрних університетах  Кракова й Варшави – лютий, жовтень 2010 р.

Стажування здійснено за підтримки Посольства Польщі в Україні (м. Київ), Бюро Визнання Дипломів й Міжнародних Обмінів (BUWiWM) (м. Варшава) та видавництва OWG (м. Варшава). У програмі приймало участь 5 студентів. Двоє з них протягом 2 місяців (лютий – березень 2010) навчалися у звичайній польській групі на 1 курсі магістратури Економічного факультету Краківського сільськогосподарського університету.

Ще 3 студентів навчалися по 1 місяцю разом із польськими студентами у Варшавському сільськогосподарському університеті (SGGW): одна із студенток навчалася на 1 курсі магістратури факультету економіки та менеджменту (жовтень 2010), друга студентка – на 2 курсі ветеринарного факультету (жовтень 2010) й студент на 1 курсі магістратури інженерно-технологічного факультету,  спеціалізація – відновлювальні джерела енергії (квітень 2011). 

4. Участь викладачів у щорічній міжнародній конференції з екології  (м. Тучно) щороку у травні (2004-2011 рр.). Конференція щорічно проводиться кафедрою ландшафтної архітектури та регіонального планування Варшавського сільськогосподарського університету.

5. Професійні стажування викладачів та аспірантів.

Викладачі, студенти та аспіранти, що викладають чи вивчають дисципліни, пов`язані із енергозбереженням та альтернативною енергетикою або займаються науковою діяльністю з цієї тематики мали змогу пройти стажування у Лабораторії Відновлювальних джерел енергії Об`єднання шкіл електричних м. Краків. На стажування виїжджало більше 30 осіб. Далі...

6. Участь у Літній міжнародній студентській школі POLONICUM 2010, 2011.

У літніх школах приймало участь 4 студентів – 2 студентки економічного факультету й 2 студентів інженерно-технологічного факультету ПДАА. Далі...

7. Участь у сільськогосподарських виставках, що проводяться щорічно службами сільськогосподарського дорадництва (2009-2011 рр.).

Для представлення експозиції щорічно виїжджала делегація з ПДАА у кількості 4 осіб. Ми приймали участь у виставках, що проводилися у Карньовицях, у Старому Полі, у Плоньску.