Відгук про поїздку студентів та викладачів ПДАА до Об’єднання шкіл електричних у м. Краків 23 лютого– 2 березня 2011 р. в рамках Польсько–українського освітного проекту «Відновлювальна енергетика як засіб збереження природних ресурсів»

Кравченко Аліна, студентка 2 курсу

Факультету економіки та менеджменту,

Скубій Н.С., асистент кафедри інформаційних систем і технологій,

Полтавська державна аграрна академія

Візит відбувся за фінансової підтримки Об`єднання шкіл

електричних у м. Краків й особисто професора Ришарда Титко

Відгук про поїздку студентів та викладачів ПДАА до Об’єднання шкіл електричних у м. Краків 23 лютого– 2 березня 2011 р. в рамках Польсько–українського освітного проекту «відновлювальна енергетика як засіб збереження природних ресурсів»

23 лютого, на свято Дня Захисника Вітчизни, наша делегація вирушила до Польщі у рамках проекту міжнародної науково-практичної співпраці Об’єднання шкіл електричних (ОШЕ) №1 м. Краків та Полтавської державної аграрної академії (ПДАА). Погода була гарною, всі із задоволенням спостерігали з ілюмінатора літака вогні міст. Переліт пройшов вдало і як тільки шасі літака доторкнулося до землі вдячні і задоволені пасажири заплескали в долоні.

В об’єднанні шкіл електричних нас гостинно зустрічали. Оселилися ми в затишних чотиримістних кімнатах інтернату ОШЕ.Перший день у Кракові розпочався з відвідування гідроелектростанції «Niedzica». З нами також подорожували і польські студенти.

Гідроелектростанція будувалася з 1974 по 1997 рік, хоча планувалося 6 років для її створення, але так сталося, що будівництво затягнулося на 23 роки, в зв’язку з комуністичним режимом. Було переселено деякі поселення, що розташовувалися поблизу. Неподалік гідроелектростанції знаходиться досить багато різних архітектурних пам’яток, таких як замок, винні погреби, костьол та ін., саме тому дуже важливим було побудувати дамби, аби зберегти ці історичні цінності.

Екскурсовод розповів нам про технічні особливості роботи гідроелектростанції. «Niedzica» є стратегічним об’єктом і має велике економічне значення. Вироблена енергія, головним чином спрямовується на потреби курортного містечка Закопане.Захоплюючі краєвиди: гори, ліс озера – і не дивно, що однією із статей доходів гідроелектростанції є саме кошти від туристичного бізнесу.

Наступна наша зупинка була біля геотермальних джерел. Ми дізналися, що вони є джерелом подачі гарячої води для курортного міста Закапане. Також її використовують для підігріву води в аквапарку, обігрівання теплиць та ін. Нам розповіли, що джерела були відкриті випадково, просто раніше в тому місті шукали нафту, а натрапили на джерела гарячої води.25 лютого день розпочався з відвідування лабораторії в Об’єднання шкіл електричних №1 м.Краків. Нас привітав пан Ришард Титко, який щойно повернувся з конференції, яка відбувалася в м.Львів. Пан Ришард і Антоніна Володимирівна наголосили на важливості українсько-польської співпраці.В лабораторії ми познайомились із різними способами з’єднання труб. Спробували самостійно скручувати, спаювати труби.

А також розкладали і складали сонячний колектор. Це зайняло не багато часу, так як працювали студенти і викладачі з цікавістю, прислухуючись до порад спеціалістів.Після смачного обіду нас очікувала цікава екскурсія в соляних копальнях Величка.

Спуск на глибину 130 м під землею і майже тригодинна екскурсія залишила по собі незабутні відчуття для усих нас.

Особливі враження в української делегації викликала каплиця Св. Кінги, створена у 1896 році. Каплиця є діючою, тут проходять богослужіння по великих святах. Її довжина – 54 метри, ширина – 15-18 метрів, а висота – 10-12 метрів.Хоч усі трішки і втомилися, але залишилися задоволеними і сповнененими приємними враженнями.

На слідуючий день студенти і викладачі української делегації відвідали музей під відкритим небом – Аушвіц-Біркенау. Він присвячений жертвам нацизму. Поверталися додму приголомшені та задумливі.

Сьогодні четвертий день перебування у Кракові. Цей день вільний від занять і ми вирішили присвятити його екскурсії містом. Відвідати Вавельський замок та Кафедральний собор - це власне, на сьогодні наша головна мета.

Вавельський замок. Побудований він в стилі Ренесанс. Його музейні колекції вражають підбіркою творів давніх майстрів, королівських меблів, найбільшою в Європі колекцією гобеленів, королівських регалій та зброї.Кафедральний собор. Цей собор є головним храмом Кракова. Перша споруда була побудована у цьому місці ще в 11 ст. Друга – приблизно у 1090-1142 роках у вигляді романської базиліки. Коли у 1305 році базиліка згоріла, почалися роботи над побудовою нового храму. Робота тривала близько 60 років.

Нам розповіли, що цей храм був королівським, тобто тут проводилися майже всі коронації після об’єднання країни, а також тут ховали королів Польщі.

У соборі фотографувати не можна, тому всі скульптури, склепи і каплиці повинні просто залишитися у пам’яті…Всі учасники залишились в захваті від краси і архітектури споруд. Потім ми здійснили прогулянку Королівським шляхом. Екскурсію, під час прогулянки містом проводила Антоніна Володимирівна, яка розповіла нам багато цікавих легенд та історії найкрасивіших місць Кракова.28 лютого відбулася конференція за участю українських і польських викладачів та студентів. На конференції були присутні представники консульства України в Польщі та представники бізнесових структур. Обговорювалися питання щодо використання відновлюваних джерел енергії в Польщі та Україні та плани подальшої польсько-української співпраці.Сьогодні вже перше березня. Українська делегація разом з Ришардом Титком вирушили на станцію, що займається переробкою побутових відходів, що знаходиться на околиці м. Кракова. Нам розповіли про роботу біогазової установки та про те, як перероблють відходи, та що є кінцевим результатом їх переробки.Для сортування сміття, на вулицях міста Кракова стоять різнокольорові урни, кожна з яких призначена для певного виду відходу.

Всі були вражені, як функціонально можна використати на перший погляд уже не придатні для вжитку речі.Час минав дуже швидко. І от, вже настав останній день нашого перебування в Кракові. Сьогодні ми вирушили на екскурсію до теплоелектростанції «Kraków». Екскурсовод розповів нам про принцип роботи даної теплоелектростанції. Ми дізналися, що ця теплоелектростанція замінила на 12% вугілля на біомасу.

За час розвитку електростанції більшість процесів було автоматизовано і комп’теризовано.Підводячи підсумки 4 етапу польсько-українського проекту, хотілося б відмітити, що ми здобули неоціненний досвід з використання відновлювальних джерел енергії, ознайомились з історією та культурою польського народу, попрактикуватися польській мові.

Науковці, студенти, викладачі з Полтави впевнені, що такого типу співробітництво є надзвичайно плідним, вдалимі потрібним.

Чудове місто і привітні люди назавжди причарували наші українські душі.

Словом, побувайте в Кракові, і вам захочеться повертатися до нього знов і знов.

Ми щиро вдячні організаторам проекту Калініченко Антоніні Володимирівні, пану Ришарду Титко. Дякуємо за гостинність адміністрації ОШЕ № 1 в м. Краків, а також косульствам України та Польщі за підтримку даного проекту.