Відгук учасника Польсько–українського освітного проекту «Відновлювальні джерела енергії: Досвід Польщі для України»

Роман Кордубан,

студент 4 курсу інженерно-технологічного факультету

Полтавська державна аграрна академія

Візит відбувся за фінансової підтримки

Об`єднання шкіл електричних у м. Краків й особисто професора Ришарда Титко

Відгук учасника Польсько–українського освітного проекту «Відновлювальні джерела енергії:Досвід Польщі для України», 7-21 листопада 2010 року

Мій третій візит до Польщі

З лютого 2010 року у Полтавській державній аграрній академії (ПДАА) діє спільний польсько-український проект зі створення Лабораторії відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) на інженерно-технологічному факультеті, де я зараз навчаюся на 4 курсі. Партнером проекту від польської сторони є Об`єднання шкіл електричних №1 (ОШЕ №1) з м. Краків.

В рамках проекту, крім заходів з монтажу й запуску обладнання з ВДЕ, передбачено серію взаємних візитів та студентських обмінів. Саме тому, у період з 17 по 24 жовтня 2010 року, ми приймали у себе делегацію польських студентів з ОШЕ №1. Це був цікавий досвід, адже я отримав можливість спілкування із закордонними колегами й, що найцікавіше, запрошення приїхати до Кракова.

І от 7 листопада 2010 ми вирушили до аеропорту в місті Бориспіль, де були приємно здивовані тим, що ми відлітаємо від нового терміналу “F”, який було збудовано спеціально для прийму закордонних гостей на “EVRO 2012”.Переліт видався неважким незважаючи на те, що летіли пізно ввечері. По прильоту нас зустрів митний і паспортний контроль, який ми пройшли без особливих проблем, дякуючи гостинності польської сторони.

В аеропорту Катовіце на нас вже чекав професор Ришард Титко зі студентом ОШЕ №1 Конрадом. Вони відвезли нас до Кракова й поселили в гуртожитку, який мені сподобався, бо умови тут не гірші, ніж у полтавському гуртожитку, де я мешкаю.

Наступного дня ми мали змогу ознайомитися з особливостями навчання в ОШЕ №1. Нам показали лабораторії, в яких студенти вивчають особливості монтажу обладнання для отримання енергії з відновлювальних джерел, а також проводять порівняльний аналіз особливостей функціонування різних типів обладнання.

У вівторок з самого ранку ми вирушили на конференцію до Малопольського осередку дорадництва в Карньовіцах, де у той день проходила конференція “Відновлювальні джерела енергії для дому і бізнесу”. Мене зацікавив той факт, що на відміну від українських, польські сільськогосподарські виробники надзвичайно активно цікавляться обла-днанням, яке дає можливості для заощадження невідновлювальних енергоносіїв і зменшення викиду шкідливих газів у довкілля. Працівники осередку дорадництва приймали нас із задоволенням, адже завдяки нашій присутності конференція стала міжнародною. По закінченню офіційної частини, нас пригостили смачним обідом, після чого ми повернулися назад до Кракова.

Ввечері цього ж дня у нас відбулася ще одна цікава зустріч на Гірничо-металургійній академії (AGH) з викладачем польської мови пані Богумілою Осяк, яка вже багато років навчає польських стипендіатів програми ім. Л. Кіркланда у м. Краків.

Ранок 10 листопада роз почався з того, що ми вирушили в іншу дорадчу службу, яка працює при Краківському сільськогосподарському університеті. Виявилося, що в Польщі існують як державні дорадчі служби, так й такі, що зареєстровані як громадські організації. Саме такого типу організація функ-ціонує при університеті. Там ми зустрілися з заступником декана економічного факультету паном Юзефом Каня, який одночасно є директором цієї служби. Нашою метою було обговорення можливостей польсько-української співпраці.

Цього ж дня, у сільськогосподарському університеті, ми зустрілися з професором Веславом Мусялом, що працює тут директором Суспільно-економічного інституту, з яким у нашого Навчально-наукового інституту інноваційних та інформаційних освітніх технологій ПДАА є договір про співпрацю. На зустрічі обговорювалися різні питання, пов’язані з проблемами аграрного виробництва на Україні та можливостей застосування у нас польського досвіду входження до Європейського економічного простору.

Наступна зустріч відбулася в стінах Ягелонського університету з професором Кшиштофом Заяцем, що працює в Інституті полоністики. Пан Кшиштоф вже багато років є регіональним координатором програми ім. Л. Кіркланда.

На кінець нелегкого дня ми прибули до Гірничо-металургійної академії (AGH), де нас зустрічав професор Зімний, який запросив нас на свою лекцію. На цьому відкритому занятті ми зробили презентацію польською мовою. Вона була присвячена нашій академії та нещодавно збудованій за допомогою польської сторони лабораторії ВДЕ.

Наступного дня нас запросили відвідати два агротуристичних господарства, дорогою до яких ми заїхали подивитися, як працює науково-дослідна станція ВДЕ.

Перше господарство, на мій погляд, чимось подібне до звичайного українського. Там вирощують зернові, тримають тварин для виробництва молока, м’яса і курячих яєць. Відрізняється польське господарство лише тим, що має значно менші розміри в порівнянні з українськими.

У цьому господарстві зараз працюють науковці з ОШЕ №1. Вони досліджують можливості встановлення у господарстві малої вітрової електростанції та переобладнання системи опалення на спалювання біомаси. Крім того господар планує закупівлю техніки для вироблення брикетів із решток соломи. Нам пояснили, що господар для переходу на ці новітні технології планує скористатися з можливостей дофінансування через спеціальний фонд ЄС, а для цього слід провести ретельний аналіз доцільності такого типу інвестицій та періоду їх окупності. У другому господарстві ми познайомилися з господарем, що займається виробництвом пелет з рештків рослинної продукції. Крім того він активно займається вирощування енергетичних рослин. А ввечері на нас чекав неповторний вечірній Краків й неперевершена пані пані Богуміла Осяк, яка для нас та студентів програми Кіркланда провела невеличку екскурсію центром міста, а потім знайомила із блюдами традиційної польської кухні. Прогулянка вийшла цікава, оскільки ми отримали безліч нової і цікавої інформації про Краків від людини, яка не тільки прожила у цьому місті все життя, знає його історію й традиції, але й кохає його усім серцем.У п’ятницю ми запланували екскурсію до колишнього концентраційного табору в Освенцемі. І от, незважаючи на погану погоду: дощ, вітер, холод, ми розпочали екскурсію тієї частини музею, де під час Другої Світової тримали радянських військовополонених. Ця частина має назву – Біркенау. Мене там все вражало своєю жорстокістю по відношенню до полонених, адже, подумати тільки, це було зовсім недавно, всього 68 років тому! Невже колись дійсно відбувалися такі речі?

Потім ми відправились до іншої частини колишнього концентраційного табору Освенціум – Аушвіц. Тут, де під час війни перебували військовополонені з польської армії та політичні в`язні. Умови перебування тут були також не з найкращих, але у порівнянні до Біркенау, не такі жахливі. Цей день мені запам’ятається надовго, адже я отримав велику кількість інформації про минулі роки. І тепер, стоячи 9 травня біля пам’ятника загиблим воїнам, у мене буде зовсім інше розуміння тих часів.У суботу з самого ранку ми поїхали в місто Радомь, яке знаходиться за 200 кілометрів від Кракова. Там ми зустрілися з ректором Інституту охорони навколишнього середовища, де вели мову про співпрацю українських і польських науковців в галузі екології. Підставою розмови на цю тему була екологічна ситуація в України і нещодавно створена в Полтавській державній аграрній академії спеціальність “Екологія і охорона навколишнього середовища”.Наступного дня ми відвідали музей, який знаходиться під Головним ринком Кракова. Він був відкритий нещодавно й функціонує лише місяць. Виявилося, що музей є популярним серед туристів. Простоявши в черзі якихось дві години ми побачити справжнє середньовічне місто, яке, здавалося ніби застигло у часі. Експозиція вразила нас своєю оригінальністю й непо-вторністю. Цікавим є технічне рішення, за яким на основі сучасних техно-логій вдалося відтворити атмосферу давніх часів.

День 16 листопада у нас видався насиченим. Почався він з того, що ми відвідали Політехнічний університет м. Краків. Там відбулася зустріч з професором Янушем Магерою, який представив нам свої нові розробки у галузі ВДЕ. Вони призначені для оптимізації і моделювання різних сценаріїв спільного використання різних видів обладнання для отримання енергії з відновлювальних джерел.

Потім нас чекала зустріч з Генеральним Консулом України в м. Краків – Віталієм Максименком, які активно підтримав наші ініціативи щодо співпраці.

Ми розповіли йому про нашу академію, зокрема про нещодавно збудовану польсько-українську лабораторію ВДЕ. Також спілкувалися на тему можливостей обміну студентами та проведення спільних міжнародних стажувань з питань впровадження альтернативної енергетики в Польщі та Україні, що є надзвичайно актуальним в сучасних умовах.

Цей був мій третій візит до Польщі й він мені сподобався. Відмінність його від попередніх полягала у тому, що крім екскурсій і навчання, в нас відбулося безліч зустріч з різними професорами, керівниками навчальних закладів, кафедр і так далі. На мою думку, завдання, що були перед нами поставлені, ми виконали практично повністю, адже ми висвітлили надбання Полтавської державної аграрної академії в секторі відновлювальних джерел енергії і частково окреслили стан сільського господарства області. Метою цього відрядження було налагодження зв’язків між академією і польськими вищими навчальними закладами. Сподіваюсь в майбутньому такі зв’язки переростуть в спільні проекти, які будуть корисними як для нашої держави, так і сусідньої Польщі.

Листопад, 2010