Звіт про поїздку студентів та викладачів ПДАА до об’єднання шкіл електричних у м. Краків 7 – 14 червня 2010 р.

Для більшості переліт Київ – Катовіце був першим, і, на щастя, успішним перельотом.

У перший же день на нас чекала цікава екскурсія по старому місту, що вразило нас численними мальовничими храмами, серед яких були і костьоли, і синагоги.

Другого дня відбулася зустріч із Генеральним консулом України у м.Краків паном Бродовичем Михайло Франковичем та представниками мерії м. Краків. Офіційні особи щиро нам привітали та наголосили на важливості польсько-української співпраці. Організатори зустрічі – професори Калініченко Антоніна Володимирівна та Рішард Титко відзначили, що робота у галузі відновлювальної енергетики набирає актуальності як для Польщі, так і для України.

Характерною для польського навчального закладу особливістю є наявність не лише теоретичної, а й практичної роботи, до якої ми мали змогу особисто долучитись. Студенти навчились паяти труби, по яких нагріта сонячними колекторами вода надходить до бойлера.

Далі нам висвітлили теоретично та показали на практиці технічну базу ОШЕ №1. Також ми побачили дипломні роботи випускників, такі як, наприклад, справжнісінький ліфт, правда дещо зменшеного розміру.

Нас ознайомили із роботою сонячних колекторів на даху будівлі школи.

На рисунку представлені сонячні колектори двох типів: плоскі та трубчасті, останні з яких мають більшу ефективність. Необхідну кількість колекторів визначають одним із двох способів. Згідно з першим, нормативна кількість води на 1 людину на добу (близько 50 л) множиться на кількість осіб у сім’ї та ділиться на кількість води, що може бути підігріта одним колектором. В середньому виходить 3 шт. на 1 сім’ю. Проте для промислових масштабів можливий і другий спосіб – максимальна кількість, що вміститься на даху. Це спричинено обмеженістю наявного простору на даху будівлі.

Теоретичне та практичне знайомство з містом Краків продовжилось екскурсією до Вавелю – замку королів.

Наступного дня ми вивчали таке альтернативне джерело енергії як біопаливо. У Кракові діє теплоелектростанція, що на 12 % замінила вугілля на біомасу. Ця станція станом на сьогодні сумарно майже на 70 % забезпечує електроенергією м. Краків.

    

Щодня за відвідуванням енергетичних об’єктів слідували екскурсії. Ми мали можливість відвідати соляні копальні Величка (а бажаючі – і зоопарк).

10 червня ми поїхали до гідроелектростанції "Niedzica", що знаходиться недалеко від Нового Таргу. Ця електростанція не лише забезпечує місцеве населення дешевою електроенергією, а й має важливе протипаводкове значення. Дамба гідроелектростанції під час повені у Польщі регулювала рівень води, убезпечуючи мости. Проте, варто зазначити, що для створення даної гідроелектростанції була затоплена значна територія, у тому числі й кілька населених пунктів.На відміну від гідроенергетики, для використання сонячної енергії не потрібні громіздкі споруди. 

Можна зручно розмістити сонячні колектори на даху готелю. Використання сонячної енергії для опалення будівель та підігріву води набуває поширення в Польщі. На сьогодні зростає кількість фірм, що займаються виробництвом та інсталяцією відповідного обладнання.

Крім того ми побачили сонячні колектори фірми Elfran, складаються з труб та дзеркал, що дозволяє ефективніше уловлювати енергію Сонця. Встановлені конструкції є рухомими та повертаються за рухом Сонця.

Ми відвідали Makroterm – фірму, яка виготовляє різноманітні котли для сталювання біомаси та трубчасто-вакуумні сонячні колектори, що дають можливість обігрівати житло та мати гарячу воду, користуючись екологічно чистою енергією.

Альтернативним джерелом одержання гарячої води є також геотермальні джерела. Геотермальне джерело, яке ми відвідали має значну глибину, з якої на поверхню землі надходить гаряча вода температурою 600С. Вода по трубах надходить до курортного міста Закапане. Також воду використовують для обігріву теплиць, вирощування африканських сомів та підігріву води в аквапарку.

Після знайомства із польською альтернативною енергетикою студенти та аспіранти Полтавської державної аграрної академії доповідали про стан та перспективи розвитку відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в Україні. Хоча в країні наявний значний потенціал вітрової, сонячної, геотермальної, водної енергії та енергії біомас, на сьогодні він практично не використовується. Більш того, пілети, зроблені в Україні з пресованої соломи, постачаються як біомаса до Польщі.

На вихідних на нас чекала активна праця: ми відвідали 5 об’єктів із сонячними колекторами фірми Neon. Колектори даної фірми навесні цього року були встановлені на одному із корпусів Полтавської державної аграрної академії та стали початком створення лабораторії по вивченню ВДЕ. У галузі ВДЕ фірма Neon співпрацює з Ченстоховським технологічним університетом (Політехнікою), де розміщені перші вироблені фірмою колектори. Важливим кроком у становленні фірми був виграш у тендері на встановлення колекторів для міської лікарні. Адже вартість обладнання та його установка коштували понад 1 млн. євро. Проте такі капіталовкладення мають термін окупності 2 – 5 років. Це стосується і колекторів для приватних осіб. Для них обладнання для використання сонячної енергії коштує близько 10 тис злотих

В Честохові ми змогли також побувати у всесвітньо відомому монастирі Ясна Гура. По закінченні нашого навчального візиту до Польщі усі ми отримали відповідні сертифікати.

Для польських підприємств використання альтернативної енергетики є, перш за все, вимогою, Європейського Союзу. До 2012 р. частка ВДЕ повинна складати не менше 20 % у країнах ЄС та не менше 12 % у Польщі. В Україні на сьогодні частка ВДЕ є незначною, проте їх використання є вимогою часу та екології. А в разі розвитку альтернативної енергетики в Україні, використання ВДЕ стане значно вигіднішим за традиційну енергетику, і економічно.

             

Ми щиро вдячні адміністрації ПДАА, професору нашої академії Калініченко А.В., викладачу ОШЕ Ришарду Титко, Посольству Польщі в Україні, польській фірмі НЕОН за організацію такого цікавого виїзду та підтримку польсько-українських міжнародних молодіжних обмінів.

червень 2010