Психологічна служба інформує!

Психологічна служба інформує :
як вберегтися від стресу під час здачі сесії (частина 3)

 

Ось і добіг кінця навчальний семестр 2016-2017 навчального року.
А далі на всіх чекає сесія... Здача екзаменаційної сесії завжди є дуже серйозним випробуванням, як для студента, так і для викладача. Причому, випробуванням і перевіркою не лише отриманих за певний період знань, а й серйозним психологічним струсом. Адже протягом короткого часу доводиться здавати безліч предметів, спілкуватися з екзаменаторами, повторювати пройдені матеріали.
За підрахунками американських вчених, 9 з 10 звернень до лікаря так чи інакше пов’язані зі стресом. Не є важливим, що послужило приводом – застуда, алергія або загострення діабету. Тим часом емоційний стан людини має великий вплив на вуглеводний обмін. Гірка образа або несподівана радість підвищують вміст глюкози в крові, а глибокий стрес здатний викликати головні ознаки діабету – виділення цукру.

Поради стосовно поведінки в стресових ситуаціях : чого не варто робити

Не рекомендується знімати стрес за допомогою спиртних напоїв.
У 13% людей, небайдужих до спиртного, порушені функції інсулярного апарату підшлункової залози. Діабет, «замішаний» на алкоголі, погано піддається лікуванню, тому швидко призводить до численних ускладнень.
Алкоголь, швидко проникає в бета-клітини підшлункової залози, на перших порах збільшує вироблення інсуліну. При цьому рівень цукру в крові падає, вона стає «голодною» і стимулює появу апетиту навіть на повний шлунок. А далі хвороба розвивається за звичним сценарієм. Повторні вливання спиртного та непомірна їжа згодом виснажують функцію бета-клітин, і цим відразу ж поспішає скористатися діабет.
Не варто палити в стресовій ситуації, особливо після келиху спиртного, так як тютюн і алкоголь є несумісними речами. Спирт має властивості універсального розчинника. Під його впливом токсичні речовини, що містяться в тютюні, затримуються в організмі набагато довше, ніж повинно бути, тим самим порушуючи хід біохімічних процесів.
Лікарі також рекомендують бути обережнішими з міцним чаєм і кавою. Дослідження професора Гербена Кейзерса з медичного центру університету в Неймегені (Нідерланди) свідчать : стандартна доза кофеїну, що міститься в чашці ароматного напою, на 15% знижує чутливість клітин до інсуліну і різко збільшує рівень в крові адреналіну і жирних кислот. Подібна біохімічна картина характерна для діабету 2 типу. Людям, які схильні до нього або страждають цим захворюванням, вчені настійно рекомендують відмовитися від кави і міцного чаю, а всім іншим – пити не більш 2-3 чашок в день.

Поради стосовно того, як потрібно знімати стрес


Психологи вважають, що не потрібно соромитися проливати сльози й стримувати гучні ридання. Якщо відчуваєте гостре бажання що-небудь зруйнувати, розбийте тарілку і не шкодуйте про неї : відомо, що посуд б’ється на щастя. Якщо не дати виходу накопуваному гніву, загнати напруження всередину, може підскочити рівень цукру в крові.
Провідний спеціаліст по стресу Інституту поведінки в Атланті (США) Річард Бро навчає пацієнтів мистецтву знаходити гарне в поганому. Сядьте в глибоке крісло, відкиньте голову, розслабтеся і почніть сеанс психотерапії за методом доктора Бро зі слів : «Врешті-решт ...» Наприклад, якщо не ладяться відносини з начальством, скажіть: «Врешті-решт, у мене є робота». Прорвало трубу у ванній? Тіштеся фразою: «Врешті-решт, я живу на першому поверсі і не затоплю сусідів». Чоловік пішов до іншої? Вимовте вголос : «Врешті-решт, я тепер вільна». Потренувавшись трохи, ви виявите, що все не так погано, як здавалося спочатку.
Професор психіатрії нью-йоркського медичного коледжу, директор Американського інституту стресу Пола Рош дає інший ефективну пораду :
Запишіть на папері все, що хвилює Вас у житті. Потім візьміть чистий аркуш, зігніть його навпіл, виберіть зі складеного списку обставини, які підвладні, і викладіть їх справа. У ліву колонку внесіть проблеми, які вирішити не можете. Психологи вважають, якщо щодня перечитувати цей перелік, незабаром можна перестати хвилюватися про речі, з якими нічого не можна вдіяти.
Можна також «втопити» негаразди у ванній (температура 37-38). Тепла вода розширить звужені стресом судини, й розслабить м’язи. Але тільки не слід робити струмінь гарячішим : при температурі води вище 39 градусів настане збудження, й стресові реакції загостряться. Час процедури повинен тривати 15 хвилин.
При сильному хвилюванні масажуйте скроні легкими круговими рухами за годинниковою стрілкою протягом хвилини. Цей прийом знімає м'язове напруження, що виникає при гострих хвилюваннях.

Аудиторія: 

Діяльність: